Brak snu: jakie mogą być konsekwencje?

SenCo stanie się z naszym organizmem w chwili, gdy zabraknie nam czasu na wypoczynek? Dlaczego problemy związane ze snem często okazują się dla naszego zdrowia ogromnym zagrożeniem? Odpowiedź jest prosta: sen jest czymś wyjątkowo ważnym dla każdego człowieka, a brak odpowiedniej ilości wypoczynku może wiązać się z poważnymi zagrożeniami dla naszego zdrowia.

Czym grozi bezsenność?

Nie od dziś wiadomo, że bezsenność jest poważnym zagrożeniem dla każdego z nas. Brak odpowiedniej ilości snu sprawia, że znacznie spada odporność naszego organizmu. Wiadomo również, że sen jest niezwykle ważny w walce ze stresem. Im mniej śpimy – tym większa staje się nasza podatność na stres oraz na jego negatywne skutki. Ma to oczywiście fatalny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Brak snu odbija się również na naszym metabolizmie, przy czym jednym z najpoważniejszych problemów staje się spadek wydzielania insuliny oraz poważne osłabienie reakcji organizmu na ten hormon. Im mniej snu, tym mniejsza sprawność naszego umysłu. Ci, którym dokucza bezsenność, zazwyczaj mają więcej problemów z pamięcią oraz z koncentracją. Uczenie się oraz wykonywanie codziennych obowiązków staje się zatem znacznie trudniejsze, a brak zdolności logicznego myślenia może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Sen jest wyjątkowo ważny i dla naszego organizmu, i dla naszego mózgu. Bezsenność sprawia, że zaczynamy coraz gorzej funkcjonować, a ogólny stan naszego zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Warto więc w porę zatroszczyć się o zdrowy i spokojny sen, dzięki czemu nasz organizm będzie mógł się skuteczniej regenerować.

Dodaj komentarz