Melisa – Zastosowanie i pozytywne efekty

MelisaMelisa to na pierwszy rzut oka niepozorna roślina jednak jej stosowanie w różnej formie jest bardzo korzystne dla naszego organizmu pomaga także na wiele dolegliwości.

Zastosowanie :

Napar – Jest to najpopularniejsza forma spożywania melisy młode listki najlepiej odrazu po ścięciu (Posiadają, wtedy najwięcej olejków eterycznych) wrzucić do szklanki z wrzątkiem, a następnie przykryć na około 5 minut.

Sałatka – Przez swoje walory smakowe melisa często używana jest też do sałatek jej smak jest podobny do smaku cytryny może posłużyć jako odpowiednik trawy cytrynowej.

Zalety:
-Uspokaja
-Skuteczna na bezsenność i stany lękowe
-Pomaga na depresje i nerwice
-Posiada działanie przeciwbólowe
-Redukuje wzdęcia i gazy
-Wspomaga trawienie
-Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
-Pomaga przy gorączce

Kąpiel – Melisa może zostać użyta w ziołowych mieszankach do kąpieli nawet takie zastosowanie może przynieść nam pozytywne efekty.

Maść – Bardzo skuteczna forma wykorzystywania melisy, lecz bardziej pracochłonna od wyżej wymienionych metod.

Zalety:
-Odpręża
-Skuteczna na opryszczkę
-Redukuje łupież i wypadanie włosów
-Łagodzi ukąszenia przez owady
-Regeneruje system nerwowych
-Nadaje ciału przyjemny zapach

Jak widać melisa jest to bardzo przydatna roślina na dodatek można ją hodować na balkonie, parapecie czy w ogródku jej nasiona w sklepach ogrodowych są całkiem tanie uprawa nie jest zbyt wymagająca a zbiory są bardzo obfite potrafi osiągnąć nawet 60-90 cm wysokości. Uprawa melisy na własną rękę jest zalecana, ponieważ najwięcej pozytywnych substancji ma ona odrazu po jej ścięciu.

Dodaj komentarz